emancipacija in strpnost   
sociala in solidarnost
študentska politika
varnostna politika
nova politika drog
globalizacija levice

zabava

 

Glavna stran

 

Manifest MF ZLSD

 

Izjave za javnost

 

Vodstvo


Regijska koordinacija

 

Nadzorni odbor


Obvestila


Postani nas-a clan-ica


K
je smo?


Lokalni klubi MF


Povezave

Nas skupni prostor

12. Kongres MF

Arhiva

English page

Pagina Española

Page Française

Pagina Italiana


 

MANIFEST
MLADEGA FORUMA ZLSD

 

Programske teze
 

»IZ MLADIH, MED MLADIMI, Z MLADIMI IN ZA MLADE«
 
 

»Kdor išče cilj bo ostal prazen, ko ga bo dosegel;
kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi.«
(NEJC ZAPLOTNIK)

UVOD

Mladi forum ZLSD je mladinska levičarska organizacija, ki svoj program temelji na vrednotah STRPNOSTI do drugačnosti; SVOBODE sleherne posameznice in posameznika, ob upoštevanju nujnosti sobivanja v skupnosti; SOLIDARNOSTI kot temelja družbene integracije; ENAKOPRAVNOSTI vseh ljudi, pri čemer poudarjamo predvsem pomen zagotavljanja enakopravnosti med spoloma; pravice do VARNOSTI, ki jo razumemo kot telesno in duševno uravnoteženost posameznice oziroma posameznika.

Naše razumevanje človeka temelji na spoznanju, da je interpret družbene realnosti. Kot tak je vedno politizirani subjekt, ker se politika izvršuje vedno v najširšem smislu besedne zveze »vse, kar se dogaja med ljudmi«.

Tako je Mladi Forum skupnost posameznikov in posameznic, ki se zavedajo, da ne samo interpretirajo, ampak tudi kreirajo družbeno realnost. Ki v vsakem trenutku iščejo srečo in v vsakem človeku radost in veselje. Ki sprejemajo drugačnost in jih ni strah nerazumevanja in nasprotovanja. Ki ne poznajo sovražnikov in se ne delijo na rdeče in črne, leve in desne, kavboje in indijance, naše in njihove, verne in neverne, ampak želijo z miroljubnim sobivanjem vseh in vsakogar vstopiti v novo tisočletje. Ki ne pristajajo na umetne delitve, ker svet ni črno-bel ampak mavričen. Ki razumejo politiko kot umetnost ravnanj z emocijami in občutki ljudi in jih tako ni strah njihovih čustev. Ki zavračajo vsakršno nasilje in ki ne vsiljujejo svojega mišljenja. Ki,…

Obstaja več resnic, več poti. Izbrati moramo tisto, ki nas bo skupaj z našimi prijatelji in prijateljicami iz svetovne levice popeljala v boljšo prihodnost za vse nas. Ta Manifest pomeni le izvleček, le delček družbenega dogajanja, za trenutek zamrznjenega v času in prostoru. Ni in ne more biti večen, niti si tega ne želi. Njegova prava vrednost ni v njegovi trenutni aktualnosti. Njegov smisel je zbiranje in kanaliziranje ustvarjalne energije vseh in vsakogar. Želi biti kot vesolje, ki se neprestano širi in nima meja. Izgubo vsakega individua, ki se v njem ne prepozna, doživlja kot lasten neuspeh. Hlepi po spremembah in zahteva radikalno spremembo svojih predpostavk. Ta Manifest živi oziroma ga je potrebno živeti!

Zato bodo na pogorišču tega Manifesta zrasli novi in novi programi, nove in nove vizije, z enim samim jasnim ciljem: kako zagotoviti boljšo prihodnost. To je temeljni cilj in hkrati postulat, na katerem Mladi Forum gradi idejo družbe večdimenzionalnega človeka.

Prostor je odprt. Naj se zabava prične.

Prevrednotimo vrednote, bodimo nemogoči, zahtevajmo realno! Pridite, ne bo vam žal.

TEZE

1.      TRETJA POT

»Vsakemu in vsaki dati možnost ustvarjanja«

Mladi smo del družbe in kulture, del okolja, ki nas sooblikuje in soopredeljuje. Zato želimo v tem okolju oblikovati lastno sedanjost in lastno prihodnost z jasno vizijo. Vizijo družbe ustvarjalne posameznice in posameznika in vizijo družbe, ki bo skozi demokratične odnose gradila enakost vseh – moških in žensk, mladih in starih, delavcev in intelektualcev, zaposlenih in nezaposlenih, ne glede na rasno, versko ali kulturno pripadnost in spolno usmerjenost. 

Ta predstava ne zanika ustvarjalnih prispevkov prejšnjih generacij, ampak jih nadgrajuje in tako zagotavlja možnosti za družbeno enakost in družbeno solidarnost. Sprejemanje drugačnosti je temeljni predpogoj za polno uveljavitev naše vizije in naših skupnih vrednot.

V ta namen smo člani in članice MF ZLSD sprejeli izziv, ki ga pred nas postavlja sedanja politična praksa. Da bi presegli brezizhodni položaj, v katerem se je znašla Slovenija, smo se pridružili ZLSD na poti, ki vodi iz tega položaja. Še več, mladi želimo in zmoremo postati nosilci te poti – TRETJE POTI. Z vašimi izkušnjami, starejši prijatelji in prijateljice in našo mladostno energijo in zagnanostjo nam bo uspelo. Obstaja upanje in obstaja boljša prihodnost. SKUPAJ ju lahko uresničimo.

2.NOVA POLITIKA DROG

»Misel, ki nasprotuje, mora postati še bolj negativna in še bolj utopična, od vsega kar trenutno obstaja…«

NPD je politični program za spremembo odnosa do problemov povezanih z zasvojenostjo z drogami. Cilj NPD je oblikovanje učinkovitejše in bolj demokratične politike drog, ki bi temeljila na idejah in projektih, ki so se v zadnjih desetletjih razvijali v progresivnih strokovnih krogih, kot alternativa politiki prohibicije.

Področja delovanja NPD so predvsem: oblikovanje ustreznega zakonskega okvirja, ki bo omogočal in spodbujal izvajanje progresivnih projektov s področja preventive in obravnave zasvojenosti; oblikovanje ustreznega institucionalnega okvirja za pospeševanje in koordiniranje teh projektov; preoblikovanje javnega mnenja s propagandnimi akcijami, usmerjenimi na odpiranje prostora strpnosti v javnosti in proti konzervativnim, nestrpnim in stereotipnim pogledom, ki ovirajo izvajanje progresivnih projektov.

NPD je torej politični pristop k problematiki zasvojenosti, ki je usmerjen na oblikovanje zakonskega in institucionalnega okvirja ter ustrezne klime v javnosti, s ciljem omogočiti stroki izvajanje programov preventive in obravnave zasvojenosti.

NPD temelji na projektih preventive, kjer ima osrednji pomen razvoj lokalnih mladinskih struktur, ki bi mladini nudile zabavne, športne, umetniške, intelektualne in druge storitve, ki bi mladim zapolnile življenje. Te strukture bi delovale kot varnostna mreža, ki zmanjša možnost prvega stika z drogami in s tem, ko mladim ponudi opravljanje različnih prostočasnih dejavnosti, zmanjša možnost mogoče zlorabe drog. Cilj NPD je mladim ponuditi izziv, ki bi jim obogatil življenje in pomenil alternativo taki rabi drog, ki ima za cilj izločitev iz običajnega družbenega življenja, zaradi njegove praznosti in brezciljnosti.

Projekti obravnave zasvojenosti NPD temeljijo na zmanjševanju škodljivih posledic rabe drog (harm reduction). Pomembno je, da zasvojeni populaciji ponudimo raznoliko paleto projektov obravnave, ki bi zajel čim širši del te populacije. Obravnava zasvojenosti mora vsebovati projekte, kot so zamenjave injekcijskih igel, skupine za samopomoč, sobe za varno rabo drog, metadonski programi, programi odvajanja od drog, programi resocializacije nekdanjih zasvojenk/zasvojencev in podobno.

Politika zmanjševanja škodljivih posledic rabe drog se je pokazala za precej učinkovitejšo od politike prohibicije, ki temelji zgolj na prepovedi, represiji in programih odvajanja od drog. NPD naj zajame v svoje projekte tudi tisti del populacije, ki ne vstopa v programe odvajanja. Čeprav nekateri projekti NPD ne odpravljajo zasvojenosti so pomembni zato, ker odpravljajo vsaj nekatere škodljive posledice zasvojenosti, kot denimo širjenje nalezljivih bolezni ali rabo nekakovostnih, nerazredčenih drog, ki so smrtno nevarne.

Poleg večje učinkovitosti je NPD tudi bolj demokratična od politike prohibicije, saj pri obravnavi zasvojenosti spoštuje človekove pravice, svobodo in dostojanstvo zasvojencev/zasvojenk in v javnosti ustvarja klimo strpnosti, ki zasvojeno populacijo z roba družbe, kamor jo je potisnila politika prohibicije, vleče v okvir javnega družbenega življenja

3. VARNOSTNA POLITIKA

 Varnost vseh – splošna varnost

Slovenska polpretekla zgodovina, njena samostojnost in tranzicija v pluralistični sistem so tesno povezani z antimilitarističnimi gibanji, ki so se močno razvili v drugi polovici osemdesetih let in  v zadnjem desetletju izgubili kredibilnost, predvsem na račun novih nacionalizmov.

Dejstvo je, da si Slovenija ne bi mogla omisliti niti pluralizacije, kot tudi ne samostojnosti, če bi civilna družba ne bila močno povezana s temi procesi in tako demokratizacijo povezala z antimilitarizmom. Povedano drugače, če slovenska civilna družba ne bi bila vpletena v anti-centralizem in demokratizacijo “od spodaj navzgor”.

Mladi forum ZLSD ugotavlja, da v sedanji Evropi klasične vojne, kot smo jih poznali od sredine sedemnajstega stoletja pa vse do polovice dvajstega, niso več mogoče. Razlogov  za to je veliko, od ekonomske soodvisnosti do homogenosti realpolitičnih interesov velikega obsega. Posledično je tudi klasična varnostna politika, ki je po drugi svetovni vojni lahko upravičevala svoj obstoj le  s hladno vojno, postala arhaična in neprimerna svojemu namenu – varnosti.

Državno varnost je danes potrebno zagotavljati s širšim spektrom “varnostnih ukrepov”- od družbene podpore do mednarodne povezanosti. Uspešna varnostna politika je namreč tista, ki je sposobna preprečiti konflikt preden se ta sploh oblikuje, tega pa državni vojaški obrambni aparat ni več zmožen zagotavljati.

Mladi forum ZLSD ugotavlja, da je potrebno bistveno nadgraditi obrambno-varnostni  sistem države, saj je ta danes nezadovoljiv. V ta sistem je potrebno vključiti nove, bolj aktualne dejavnike, klasične obrambne metode pa “prevrednotiti". Pri tem pa mora biti jasno, da takšna reforma ne sme pomeniti povečevanja deleža BDP-ja  v obrambnemu sektorju, saj  bi bilo to v nasprotju s konceptom splošne varnosti.

Vojaški vidiki varnosti

Po koncu Hladne vojne so se razmere v svetovnem obrambno -varnostnem okolju temeljito spremenile. Tok sprememb se tudi po njej ni ustavil in danes je Slovenija na točki, na kateri mora temeljito spremeniti ter na novo definirati osnovni koncept nacionalne varnosti, ki več ne ustreza sodobnim evropskim standardom. Fenomen “zunanjega sovražnika” v slovenski politiki ni več aktualen, toda tako pomembnega elementa človeške eksistence kot je obramba naših državljank in državljanov preprosto ne moremo in ne smemo prepustiti naključju. Svetovno dogajanje kaže, da je za odvračanje napada na državo ter obrambo neodvisnosti, nedotakljivosti ter celovitosti države ter varnosti njenih državljank in državljanov še vedno potrebna organizirana oblika oboroženih sil, seveda v močno zmanjšani in posodobljeni obliki.

Mednarodna povezanost močno povečuje stopnjo varnosti države, saj bi hipotetični zunanji sovražnik temeljito premislil, preden bi napadel mednarodno uveljavljeno državo. V tem duhu predlagamo ustanovitev posebnih »Slovenskih mirovnih enot«, ki naj bi štele največ tisoč petsto mož in ki bi se udeleževale mirovnih operacij OZN, tako pri obvarovanju miru (peace-keeping), kot pri vzpostavljanju le-tega (peace-enforcement). Takšne profesionalne enote bi tako bile visoko usposobljene in z neprestano prisotnostjo na kriznih območjih tudi v visoki pripravljenosti. Njihovo izobraževanje pa bi bilo bistveno izpopolnjeno, saj bi poleg vojaških znanj morale pridobiti tudi znanja s področja zaščite in reševanja ter sposobnosti komuniciranja s civilnim prebivalstvom in s pripadniki drugih mednarodnih sil in organizacij. Takšna izobrazba, ki bo vojake opremila z znanji "civilnega delavca" in mirovnika, bo omogočila tudi lažjo vrnitev v nevojaško življenje ob koncu delovnega razmerja v enotah.  Najbolj pomembno pa je, da bi takšne mirovne sile močno povečale ugled Slovenije ne samo na ravni političnega delovanja, ampak tudi v mednarodni javnosti. Slovenija bi tako dobila učinkovito in dobro izurjeno silo, ki bi bila ob potrebi pripravljena obvarovati državo, že s svojim mednarodnim ugledom pa bi povečala stopnjo varnosti in bi hipotetično, v primeru tujega napada, lahko hitro vzpostavila povezave s tujimi vojaškimi organi in tako delovala vzporedno in skladno z diplomacijo.

To seveda ne legitimira članstva Slovenije v NATU, saj bi slednje prispevalo k bistvenemu zmanjšanju varnosti. Članstvo v NATU predstavlja določeno brezpogojno podrejanje interesom ZDA, kar omejuje našo suverenost in samobitnost. Zato podpiramo partnerstvo in ne članstvo. Zavedamo se, da v sedanjem času ni možno ostati zunaj mednarodnih integracij tudi na varnostnem področju, zato podpiramo aktivno sodelovanje Slovenije v obrambno-varnostnih organizacijah v Evropi kot so na primer OVSE, EU, WEU.

Poleg slovenskih mirovnih enot je vsekakor potrebno obdržati omejeno  rezervo prostovoljcev, ki bi delovala na domačem teritoriju, njeni vlogi pa bi bili zgolj najbolj nujno blokiranje operacij nasprotnika in organiziranje obrambe.

Razvoj takšnih vojaških sil bi moral biti v tesni povezavi z domačo znanstveno sfero in gospodarskim sektorjem. Pri razvoju in proizvodnji obrambno-varnostnih tehnologij in opreme bi bila potrebna sprememba vladne politike, saj gospodarski potenciali  na tem področju ostajajo neizkoriščeni.

Eden izmed naših namenov bi moral biti tudi, da naredimo bivalno okolje ljudem prijaznejše. S tem, ko bi se vojašnice iz urbanih središč umaknile na obrobja, bi lahko vojaške objekte namenili drugim neprofitnim organizacijam ter tako prispevali k dvigu kvalitete življenja ljudi.

4. SOCIALA IN SOLIDARNOST

»Pomagajmo si med seboj, da bo življenje lepše za vse nas

Slovenija mora poskrbeti, da bo zgodba o uspehu zgodba nas vseh in ne samo privilegiranih posameznikov in posameznic.

Država mora tudi ob modernizaciji socialnega sistema ohraniti učinkovitost in kakovost socialnega varstva. Nasprotujemo neoliberalni logiki, ki skuša kršiti socialne pravice in preložiti odgovornost za socialno varnost na pleča samih delavk in delavcev.

Država mora z minimalnim državljanskim dohodkom zagotoviti vsem ljudem kakovostno življenje. Poleg tega mora biti socialni sistem nadgrajen s prispevki za posebej ogrožene skupine (starši samohranilci in samohranilke, telesno in duševno deprivilegirani,…) in z nedenarnimi prispevki (boni za nakup otroške hrane, oblačil,…).

Socialna varnost brezposelnih mora temeljiti na spoznanju, da je delo pravica in ne dolžnost. Ostro nasprotujemo vsem mehanizmom, ki brezposelnim krčijo socialne pravice, če ti ne sprejmejo delovnega mesta, ki ga ne želijo. Socialna varnost brezposelnih naj temelji na minimalnem univerzalnem državljanskem dohodku.

Država mora mladim in še posebej mladim družinam omogočiti bivanje v kakovostnih stanovanjih. Država mora več investirati v neprofitna in socialna stanovanja, pri katerih morajo imeti prednost mladi in mlade. Država mora z različnimi ukrepi (krediti, davčne olajšave, subvencije,…) pomagati pri stanovanjskem varčevanju.

Pri reševanju problema brezposelnosti je potrebno posebno pozornost posvečati brezposelnosti med mladimi, še posebej med prvimi iskalci zaposlitve. Država mora voditi aktivno zaposlovalno politiko in oblikovati kakovostne sisteme socialne varnosti za brezposelne.

5. SOCIALNA IZKLJUČENOST

Socialna izključenost ljudi in še posebej mladih, je pojav, s katerim se vse pogosteje soočamo, njegove posledice pa se kažejo v vedno bolj izraziti delitvi na privilegirane in marginalizirane. Socialna izključenost je problem, ki zaradi svoje kompleksnosti zahteva tudi poglobljene rešitve. Vse bolj očitna delitev na revne in bogate, izobražene in neizobražene, na Slovence in tujce, delitev glede na spolno usmerjenost so vzroki, ki že apriori pomenijo neenake možnosti za uspešno vključevanje mladih v družbeno življenje ter tako prispevajo k zmanjševanju njihove motivacijo za udejstvovanje v družbi.

Najbolj očitno se socialna izključenost kaže v procesih izobraževanja, kar posledično vodi do izključevanja iz trga delovne sile. Politično delovanje postaja vse bolj domena starejših in dopušča le malo možnosti za enakovredno sodelovanje mladih, ki bi lahko najbolj ustrezno zastopali svoje interese in pomagali graditi boljšo prihodnost tudi za prihajajoče generacije. Kot socialni demokrati moramo  svoje moči posvetiti temu, da presežemo tovrstno delitev in omogočimo mladim uspešno vključevanje v družbo ter uspešno resocializacijo tistim, ki jih je socialna izključenost prizadela na katerem koli področju družbenega življenja.

Nujen predpogoj za to je enakovreden dostop do izobraževalnega procesa oziroma zagotavljanja dodatnega izobraževanja tistim, ki so bili iz tega procesa izključeni ter zagotavljanje pomoči vsem, ki so »izpadli« iz statistike, saj niso niti v procesu izobraževanja, niti iskalci zaposlitve. Proces izobraževanja mora postati enakovredno dostopen vsem, ne glede na njihov družbeni status ali nacionalnost, potrebna pa je tudi demokratizacija izobraževalnih institucij ter kadrov, da bi presegli nestrpnost v družbi ter začeli graditi resnično spoštovanje do sočloveka.

Nujno potrebno je tudi osveščanje javnosti o problemih s katerimi se soočamo mladi v današnji družbi (droge, iskanje zaposlitve, izobraževanje, diskriminacija, nacionalizem, ipd.), da bi skupaj našli rešitev za prihodnost naše države. Po svojih najboljših močeh moramo zaustaviti proces izključevanja mladih iz družbe na vseh področjih, da bi pomagali drugim in tudi sebi.

6. IZOBRAŽEVANJE IN EMANCIPACIJA

»Študij naj postane priročnik za samostojno popotovanje po galaksiji znanja

Izobraževanje mora biti dostopno vsem, ki to želijo. Osnovno, srednje in visoko šolstvo morajo biti notranje struktuirani tako, da vsi mladi in mlade najdejo svojim sposobnostim in željam ustrezen program. Šolstvo mora biti popolnoma avtonomno in neideološko, neodvisno od dnevne politike in vseh nazorov.

Država mora (v partnerstvu z zasebnim sektorjem) zagotoviti večje število štipendij in znižati cenzus za pridobitev državne štipendije. Država mora zgraditi nove študentske in dijaške domove ter zagotoviti subvencioniranje prehrane in učbenikov. Slovenija mora vsem mladim do 18. let zagotoviti šolanje ali delovno mesto, po svobodni izbiri mladih.

Šolski programi se morajo posodobiti, tako da bodo mladim nudili uporabna znanja in jim omogočili vključevanje v tokove modernizacije in emancipacije družbe. Posebno pozornost je potrebno posvetiti ekološki in mirovni vzgoji. Šolski sistem mora omogočiti vseživljenjsko izobraževanje. 

Prizadevati si moramo za celosten razvoj mladih, jih naučiti strpnosti in razumevanja enakopravnosti med spoloma. Zato je potrebno spremeniti zakon, ki zakonsko zvezo diskriminatorno omejuje na zvezo partnerjev različnega spola. Prav tako je potrebno uzakoniti obvezno uporabo dvospolne dikcije v vseh uradnih dokumentih. Le tako je namreč mogoče zagotoviti enakopravnost med spoloma, ki jo moramo doseči v vseh vidikih družbenega življenja.

Še posebej je potrebno spodbujati uveljavljanje, javno delovanje in ohranjanje pravic ogroženih skupin, kot so ženske, isto-spolno usmerjeni, kulturne, verske, jezikovne manjšine,…

Mladi in mlade potrebujemo prosti čas, saj nam le–ta obogati življenje, nas spodbuja k razmišljanju in raziskovanju sveta okoli nas. Zato je potrebno mladim zagotoviti, da imajo poleg šole in ostalih obveznosti dovolj časa za tiste dejavnosti, ki jih še posebej zanimajo in bistveno prispevajo h kvaliteti življenja.

7. MLADINSKA POLITIKA V SLOVENIJI

Mladinska politika je program ukrepov, prioritet in aktivnosti, oblikovanih na osnovi mladinskih raziskav, mladinskega dela v mladinskih organizacijah in drugih institucijah, povezanih z mladimi, ki mora temeljiti na zadovoljevanju potreb mladih. Oblikovana mora biti dolgoročno in  na podlagi sodelovanja različnih partnerjev ( vlade in vseh pristojnih ministrstev, strokovnjakov za mladinska vprašanja, vseh političnih strank), predvsem pa je potrebno v njeno oblikovanje vključiti vse mlade, da zagotovimo našo aktivno participacijo pri vseh vprašanjih, povezanih z nami.

Izvajanje mladinske politike se mora vzpostaviti na vseh ravneh; na lokalni, regionalni in nacionalni ravni, pomembno pa je tudi spremljanje razvoja mladinske politike na mednarodni ravni. Posebno pozornost znotraj mladinske politike moramo nameniti izobraževanju mladih, tako formalnemu kot tudi neformalnemu, saj je ravno znanje temelj razvoja sodobnih demokratičnih družb, ki pogojuje osebnostni razvoj posameznika, ga opremlja s sposobnostmi, katere mu omogočijo lažje prilagajanje spremembam v družbi, na trgu delovne sile, hkrati pa je dolgoročni temelj razvoja širše družbe.

V Sloveniji obstaja "Resolucija o strateških ciljih na področju razvoja mladinske politike v RS" s programom aktivnosti in ukrepov za njeno izvajanje, ki jasno definira način izvajanja mladinske politike v Sloveniji, določa partnerje in njihove odgovornosti. To resolucijo bi bilo potrebno v najkrajšem možnem času posodobiti, nadgraditi in sprejeti v Državnem zboru. Tako bi v Sloveniji dobili prvi dokument, ki bi dolgoročno urejal področje mladinske politike in ki bi bil hkrati osnova za pripravo potrebne zakonodaje s področja mladine.

Mladinsko politiko ustvarjajo različni nosilci iz vladnega in nevladnega sektorja.  Leta 1990 je bil ustanovljen Mladinski svet Slovenije (MSS) kot krovna organizacija nacionalnih mladinskih organizacij, že leto za tem pa Urad Republike Slovenije za mladino, ki danes deluje znotraj Ministrstva za šolstvo, znanost in šport Republike Slovenije. Dana je bila iniciativa, da se omenjeni urad preoblikuje v Urad Vlade RS za mladinska vprašanja, ki bi obravnaval mladino kot posebno kategorijo, posega pa na področja delovanja različnih ministrstev oziroma sektorjev (med-sektorska obravnava).  Prav tako bi bilo smiselno preoblikovati Svet za študentska vprašanja pri Vladi Republike Slovenije v Svet za mladinska vprašanja in s tem razširiti področje delovanja na celotno mladinsko populacijo.

Urad RS za mladino in MSS sta s partnerskim projektom Program razvoja lokalnih mladinskih struktur spodbudila nastanek in razvoj lokalnih mladinskih svetov, ki se ustanavljajo na lokalnih ravneh po vsej Sloveniji in se lahko registrirajo na osnovi Zakona o mladinskih svetih, ki so ga pripravile organizacije članice MSS v letu 2000. Vloga lokalnih mladinskih svetov je v tem, da spodbujajo sodelovanje lokalnih mladinskih organizacij preko skupnih projektov in sodelovanje z lokalnimi oblastmi.

Mladi forum ZLSD je do sedaj že veliko prispeval k razvoju mladinske politike v Sloveniji, tako s svojimi lastnimi aktivnostmi kot tudi na osnovi sodelovanja v Mladinskem svetu Slovenije in lokalnih mladinskih svetih. V prihodnosti mora Mladi forum igrati aktivno vlogo ter biti še naprej pomemben iniciator nastanka in razvoja lokalnih mladinskih svetov in preko polnopravnega članstva v MSS še naprej sooblikovati mladinsko politiko na nacionalnem nivoju.

Naloga Mladega foruma ZLSD je, da kot politični podmladek spremlja potrebe mladih ter sooblikuje mladinsko politiko v Sloveniji.

8.GLOBALIZACIJA

Globalizacija v najširšem pojmovanju je socio-evolucijski fenomen, ki se v svojih monogoterih procesih udejanja vse od začetka razvoja civilizacije. Seveda pa ta fenomen v svojih družbeno ekonomskih razsežnostih vsebuje tako pozitivne, kot negativne posledice, katere pa po logiki kapitala največkrat prizadanejo pretežno revnejše sloje, medtem  ko so pozitivne posledice privilegij tistih z višjim družbenim stausom/položajem.

V Evropi je tako, po spopadu ideologij v dvajsetem stoletju in po padcu komunističnega režima, ki se je še tik pred tem mnogim zdel večen, zazevala praznina. Ne samo v političnem smislu, ko je bila na primer radikalni levici s tem prelomnim dogodkom vzeta kredibilnost, desnica pa je v trenutku ostala brez ideološkega sovražnika, na čemer je tudi sicer temeljila njena strategija v smislu zagovarjanja stališč kapitala. Njena siceršnja konzervativnost v obdobju blokovske delitve niti ni imela tolikšnega pomena. Ta izpraznjen konceptualni prostor je sicer takoj nadomestil globalni bič pankapitalizma, privatizacija celotnega javnega prostora, ekstatično iztelešenje Kapitala in denarnih tečajev, gnostično kopičenje Ekonomije, zmagoslavje pohlepa v obliki »globalnega neoliberalizma« in redukcija vseh človeških odnosov na logiko profita.

Vendar pa ta drža nikakor ni mogla zadovoljiti večine celotnega evropskega družbenega in političnega prostora. Tako so se v tem prostoru na različnih nivojih družbenega življenja začele pojavljati in ga tudi zapolnile mnoge »tretje poti«. V političnem smislu se »tretja pot« v evropskem prostoru odraža kot edina možna alternativa, ki se v najboljšem primeru kaže na udejanjanju ideje enotne a heterogene Evrope.

Evrope, ki svojo prihodnost ne vidi samo v kratkoročnih interesih globalnega evropskega kapitala, ampak tudi v enakomernem razvoju držav Sveta. Nosilci takšne ideje nadaljnjega razvoja Sveta izpostavljajo novo napredno silo, ki svoj politični aganžma zastavlja v boju za bolj pravično globalizacijo. To silo sestavljajo subjekti, ki svoj družbeno-kritični potencial izražajo v pluralističnem gibanju, kjer posameznikovo ime ali status nista pomembna. Gibanje z jasno vizijo ter podprto z družbeno akcijo, želi izboljšati proces združevanja sveta, ki naj bo prostor dostojnega bivanja in življenja vseh in ne le tistih, ki imajo zagotovljeno visoko materialno osnovo.

Aktivizem gibanj za bolj pravično globalizacijo se prek medijev in javnega mnenja dojema največkrat in zgolj kot problem kršenja javnega reda in miru. Vendar je bistven namen obstoja teh gibanj drugje; porajajo se iz temeljnega nezadovoljstva glede nepravične družbene razdelitve moči in blaginje ter iz postopne odtujitve sfere javnosti od  neučinkovitih mehanizmov uradne politike.

Mladi forum kot avtonomna mladinska politična organizacija in del družbenega dogajanja  ima podobno vizijo, kot jo imajo gibanja za bolj pravično globalizacijo. Globalizacijo, ki ni definirana zgolj preko svojih ekonomskih učinkov, temveč tudi socialnih, ekoloških, kulturnih in ideoloških dimenzij. Izhajajoč iz svoje institucionalne osnove  delovanje teh gibanj podpiramo in se jim pridružujemo v akciji za dosego cijev, ki jih delimo.

9. VAROVANJE OKOLJA

»Zgradimo zelen in srečen planet

Moramo se zavedati, da onesnaževanje ne pozna meja. Kratkoročne rešitve (recikliranje, varčevanje z neobnovljivimi dobrinami,…) so sicer nujen, ne pa tudi zadosten pogoj za odgovoren odnos do okolja. Skrb za okolje je nujen pogoj pri nadaljnjem razvoju in napredku Slovenije.

Preprečiti je potrebno vmešavanje politike v okoljevarstvo. Odločitve o varovanju okolja morajo sprejemati strokovnjaki in ne smejo biti odvisne od dnevnopolitičnih interesov. Država se mora aktivno vključevati v vse lokalne in mednarodne projekte, ki imajo za cilj ohraniti naš materin planet pri življenju.

Pravica do bivanja in ustvarjanja v čistem, neokrnjenem okolju mora biti zagotovljena vsem in vsakomur. Sami moramo urediti obstoječa odlagališča odpadkov in vzpostaviti sistem predelave in ponovne uporabe vseh odpadkov. Poleg tega mora država s pametno davčno in kaznovalno politiko industrijo prisiliti v temeljito analizo vplivov na okolje in na njihovi osnovi do priprave vrste kratkoročnih sanacijskih ukrepov in oblikovanja dolgoročnejših strategij usklajenega tehnološkega razvoja.

Slovenija se mora v čim krajšem možnem času odpovedati uporabi in proizvodnji jedrske energije.  

S prijatelji in prijateljicami iz svetovne levice (IUSY in ECOSY) si moramo vzajemno pomagati iskati pot prijaznega razvoja.

Manifest  MF, dopolnjen na kongresu MFZLSD v Celju 27. in 28. oktobra 2001


 MLADI FORUM ZDRUŽENE LISTE SOCIALNIH DEMOKRATOV

Levstikova 15, SI-1000 Ljubljana Tel.: +386 (0)1 42 57 149, Fax: +386 (0)1 42 61 170